Az AFP, azaz alfa-fötoprotein egy olyan tumormarker, mely normál esetben nem várandós felnőtt szervezetben szinte alig mutatható ki. Ennek azaz oka, hogy elsősorban a fejlődő magzati máj termeli.
A magzat születésekor az AFP magas, de ezután gyorsan mérséklődik. Vagyis, ha valakiben magasabb az alfa-fötoprotein szintje felnőttkorban, akkor az különböző rendellenességekre utalhat, melyek az esetek döntő többségében a májat érinti.
Normál esetben kevesebb, mint 10-15 ug/l az értéke.
Milyen esetekben emelkedett az AFP?
Felnőttekben az AFP érték a máj gyógyulási folyamata során emelkedik, ezért elsődleges májrákban, különböző májáttétekkel járó daganatos elváltozásokban, de akár alkohol vagy zsírmáj talaján kialakult májzsugorban, vírusos májgyulladásokban (hepatitis) is nagyobb lehet a szintje.
Ezekben az esetekben a máj erőlködik, próbál regenerálódni, és így az alfa-fötoprotein elválasztás is megnő.
A máj betegségein kívül nőhet még jóindulatú daganatos elváltozásokban, vagy here-, illetve petefészekrák esetében is.
Eredmény értékelése
Mint majdnem minden tumormarkerre, az AFP-re is igaz, hogy kifejezett rákszűrésre nem alkalmazható. Miért? A fentebb felsoroltak alapján túl sok nem rákos betegségben is pozitív lehet, ezért a már diagnosztizált daganatos betegség kezelésének utánkövetésére alkalmazzák.
Ha a májdaganat diagnózisának megerősítésére van szükség, akkor az képalkotó vizsgálatokkal (hasi ultrahang, CT, MRI) könnyen megerősíthető.
Miből állapítják meg?
Hagyományos vérvétellel, többnyire könyökvénából.
Mi a teendő, ha eltérés van?
Mindenképp ajánlott konzultálni belgyógyász szakorvossal, hepatológussal vagy onkológussal.
Kérdése van? Tegye fel lentebb a hozzászólások opciónál.
0 hozzászólás