A troponin T (röviden: cTnT), a troponin I-vel (röviden cTnI) együtt a szívizomkárosodások diagnosztizálásában használatos laboratóriumi paraméter.
A szívizom sérülésekor a cTnT a károsodott sejtekből a vérbe áramlik. A pusztulás kiterjedtségére utal a troponin emelkedettség mértéke.
A troponin T a károsodás után körülbelül 3,5-10 óra között mutatható ki, az alapérték akár 100-szorosára is nőhet. Körülbelül 5-10 nap alatt csökken a mértéke a normál szintre.
Egészséges egyénekben értéke 0.01 ng/ml alatti.
Mikor javasolt a troponin T érték ellenőrzése?
Szívinfarktusra utaló tünetek (mellkasi fájdalom, karzsibbadás, verejtékezés, szapora pulzus, gyengeség) esetén mindenképpen kéri a szakorvos, de más lentebb felsorolt szívkárosodások eseteiben is.
Klinikai gyakorlatban, ha tünetek egyértelműnek tűnnek, de a troponin nem emelkedett, és az EKG sem mutat eltérést, akkor 4-6 óra múlva ismét kontrollálják.
Abban az esetben ha már emelkedett a troponin, akkor nagy valószínűséggel szívkatéterezés következik, hogy az elzáródást megszüntessék az elzáródott koszorúérben.
Hol fordul elő ez a fehérje?
Csak a szívizomban, ezért is volt nagy jelentősége amikor bevezették ezt a laborparamétert, mivel korábban csak a kreatin-kináz, LDH, GOT értékek adtak támpontot a diagnosztikához.
Utóbbiak hátránya, hogy nem eléggé specifikusak szívizomra, tehát más szövetet érintő betegség esetén is magasak lehetnek.
Mikor lehet emelkedett?
- szívinfarktusban
- szívizomgyulladásban
- szapora, rendellenes pulzus esetén
- szívelégtelenségben
- tüdőembóliában
- szívműtét esetén
Miből állapítják meg?
Hagyományos vérvétellel, többnyire könyökvénából.
Mi a teendő, ha eltérés van?
A leletet értelmező orvos dolga megítélni, hogy milyen további vizsgálatok, beavatkozások szükségesek.