A honlapon megjelenő reklámok típusára nincs hatásom, ezért felelősséget nem vállalok értük.

Mit jelent a karbamid (urea) a laborleletben?

A karbamid vagy urea (ugyanazt jelentik) a fehérjék lebontásának végterméke. A májban keletkezik és a vese választja ki, ezért a vesefunkció ellenőrzésére használt laborparaméter a kreatinin és a GFR mellett. A folyamat végén vizelettel távozik a szervezetből.

Az étkezéssel bejuttatott fehérje nitrogéntartalma körülbelül 15-20%, melynek több, mint 90%-ra nincs szükség, így a felesleg karbamiddá alakul.

Normál körülmények között 3,6 és 7,2 mmol/l között mozog az értéke.

Mikor végzik a vizsgálatot?

A sok lehetőség közül ezek a leggyakoribbak:

  • általános nagy vérvétel keretében
  • veseelégtelenség diagnosztikai meghatározása és követése esetén
  • dializált betegeknél, mivel a karbamid mennyisége utal a fehérje lebontás hatékonyságának mértékére
  • vesetranszplantáción átesettek utánkövetésekor
  • krónikus betegségekben: például cukorbetegségben gyógyszeres terápia megítélésénél kulcsfontosságú, szívelégtelenségben is
  • gyógyszeres terápiák bevezetésekor

Hogyan nézik a karbamid szintet?

Hagyományos vérvétellel, többnyire könyökvénából, de vizeletből is kimutatható.

Mikor lehet emelkedett?

Három fő esetet különböztetünk meg. Az elsőben még a vesét el sem éri a karbamid, de már valamilyen ok miatt nő a szintje.

A második lehetőség, hogy vesebetegség miatt növekszik az urea, mert a vese képtelen hatékonyan kiválasztani és eltávolítani, a harmadik verzióban pedig a vese után lévő szervek elégtelen működése okozhat gondot.

Nézzük ezeket részletesebben:

  • vese előtti (prerenális) okok: főleg időseknél, de akár fiatalabb korban is az elégtelen folyadékbevitel miatt kiszáradás alakulhat ki. A napjainkban divatos fehérjedús étrend, kiegészítők túlzott bevitele is kihívások elé állíthatják a vesét. A következő lehetőség, hogy valamilyen keringési anomália miatt (például: sokk, szívelégtelenség, vérvesztés, vérzés, égés) miatt nő az urea. Ebbe a csoportba tartoznak azon esetek is, amikor fokozódik a fehérjelebontás: rosszindulatú daganatok, ezek miatt alkalmazott kemo-, sugárterápia, vagy átmeneti éhezés, táplálkozási hiányállapotok alkalmával.
  • vese (renális) eredetű: mérgezésekben, vesemedence gyulladásban, vesetestecske gyulladásban, vagyis a GFR (glomerulus filtrációs ráta) csökkenésekor. Az lényeges, hogy a vese szűrő (filtráló) funkciójáról a kreatinin pontosabb jelzést ad, mint a vérben kimutatható karbamid.
  • vese utáni (posztrenális) okok: ha a vizeletelfolyás akadályokba ütközik, például kövesség, vagy daganat miatt, melyek következménye pangó a vizelet is lehet.

Mikor alacsony a karbamid?

Mivel a máj termeli, ezért bármilyen okból bekövetkezett májbetegségben (például: májzsugor, elsődleges májrák, áttétes májdaganat) vagy májelégtelenségben csökkenni fog az urea szintje. Várandósságban (bár ebben az esetben ez nem rendellenesség, mivel a magzat miatt megnő a fehérjeigény), anorexiában, hosszan tartó elégtelen fehérjebevitel, tartós éhezésben, nagyfokú felszívódási zavarban is mérséklődik a mértéke.

Mi a teendő, ha eltérés van?

Mivel nagyon sok betegség okozhat eltérést, mindenképp ajánlott konzultálni belgyógyász szakorvossal.

0 hozzászólás

Hasonló bejegyzések

Mit jelent a koleszterin a laborleletben?

Mit jelent a koleszterin a laborleletben?

A koleszterin, a triglicerid mellett létfontosságú szerepet játszik a szervezet működésében. Lényegében egy zsírszerű anyag, amely természetesen jelen van az emberi szervezetben. Létfontosságú szerepe van számos biológiai folyamatban, például: Sejtmembránok...

bővebben
Mi a folsav jelentése a laborleletben?

Mi a folsav jelentése a laborleletben?

A folsav a B-vitamin-komplex egyik tagja, ami elengedhetetlen a DNS-szintézishez, a sejtosztódáshoz és az egészséges vörösvérsejtek képződéséhez. Elsősorban levélzöldségekben, májban, élesztőben, tehéntejben, anyatejben található meg. Az emberi szervezetben a...

bővebben
Mi a kálium jelentése a laborleletben?

Mi a kálium jelentése a laborleletben?

A kálium egy esszenciális ásványi anyag, amely kulcsszerepet játszik a sejtek működésében, az izomműködésben, valamint a szív- és érrendszeri egészség megőrzésében. A nátrium mellett ugyancsak fontos szerepe van a szervezet normál működésében. Normál értéke 3,5-5,0...

bővebben
error: A tartalom szerzői jog alá tartozik, nem másolható!
Dokimondja Logo2
Adatvédelmi áttekintés

Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.